Návštěva „Technické mateřské školky“ v Moravských Knínicích.

Besichtigung des Technischen Kindergartens in Moravské Knínice.
Technische Ausbildung ab der Kinderheit.

Návštěva „Technické mateřské školky“ v Moravských Knínicích.
Technické vzdělání od dětství.

V pondělí 23. září 2019  dorazila k nám do mateřské školy v Moravských Knínicích  pracovní skupina ředitelů, inspektorů a dalších pracovníků ze škol strojírenského a elektrotechnického zaměření z Rakouska, Bavorska, Itálie, Maďarska, ČR, Švédska.

Celkem asi 25 lidí na svém pravidelném třídenním letním setkání, které letos organizovalo Kongresové centrum a Jihomoravské centrum mezinárodní mobility. Jde o výměnu informací „jak se to dělá jinde“, my říkáme „sdílení dobrých praxí“.  Zajímal je celý řetězec vzdělávání přes střední školy až po universitní vzdělávání.

Pod vedením Ing. Jiřího Micheleho z TOS Kuřim se přijeli podívat k nám do mateřské školy, která je již od roku 2013 zapojena do projektu „Technické školky“. V cizině je to neznámý pojem v předškolním vzdělávání. I když byla delegace v naší mateřské škole jen chvíli, mohli účastníci shlédnout, jak se naše děti umí postavit k práci s pilkou, opracování materiálu apod. Paní učitelka jim vysvětlila, jak se pracuje v naší dílničce, co všechno máme k dispozici. Byli překvapeni, jak děti ovládají skutečné nástroje a jejich zručnost.

Někteří účastníci se vmísili mezi ostatní děti, které si hrály se stavebnicemi  a pustili se s nimi do díla. Vůbec se jim nechtělo odjíždět.

Delegace pokračovala dále do výukového střediska pro spolupráci vysokoškoláků s průmyslovými firmami INTEMAC V Kuřimi, prohlédla si výrobu obráběcích strojů a získala informace o realizaci celoživotního učení v TOS KUŘIM, speciálně o vzdělávání učňů a motivaci žáků k zájmu o technické a přírodní vědy a řemesla.

Hosté byli ze všech tří návštěv nadšení, fascinovaly je především velmi šikovné a ukázněné děti v naší MŠ.

Mgr. Hana Burianová